Dalmierze laserowe – zestawienie oferty rynkowej, cz. IV

Czwarta, ostatnia część z dalmierzami fazowymi, to ekstraliga. Prezentowane w tabeli modele są instrumentami dla najbardziej wymagających użytkowników. Ogromny, jak na dalmierze ręczne, zasięg, zaawansowane funkcje pomiarowe i obliczeniowe, rozwiązania technologiczne niespotykane w innych tego typu urządzeniach – to krótkie podsumowanie tej grupy.

Zasięg pomiaru – w prezentowanej grupie dalmierzy laserowych znajdziemy modele mierzące dystanse powyżej 100 m. W większości przypadków są to instrumenty 200-metrowe, choć znajdziemy także dalmierz o niebotycznym dla urządzeń ręcznych zasięgu 250 m! To wynik, którym czasami nie mogą się pochwalić profesjonalne tachimetry geodezyjne.

Zaryzykuję stwierdzenie, że mały procent, a nawet promil, posiadaczy dalmierzy 200-metrowych będzie mierzyło takie odległości. Po co więc kupować taki model? Odpowiedź jest prosta – żeby mieć zapas „mocy” przy pomiarach na zewnątrz w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Przy pomiarach „pod Słońce”, do powierzchni silnie oświetlonych lub o ciemnej barwie do zmierzenia 100-metrowego odcinka trzeba użyć o wiele silniejszego sygnału niż przy pracy w korzystnych warunkach terenowych (szara powierzchnia odbijająca, niezbyt duże natężenie światła słonecznego).

Prawie wszystkie dalmierze elektroniczne o dużym zasięgu posiadają systemy celowania. Bez nich wybór celu odległego o 150-200 m jest niemożliwy. W części modeli występują celowniki optyczne – klasyczne lunetki, w których widać plamkę lasera.

Lunetka optyczna do celowania w dalmierzu laserowym Bosch GLM 250 VF

Jednak większość instrumentów posiada wbudowane kamery cyfrowe, które przekazują obraz na ekran dalmierza. Operator widzi na wyświetlaczu cel i, używając umieszczonego na nim krzyża celowniczego, wybiera właściwy punkt pomiarowy.

Obraz przekazywany z cyfrowego celownika na ekran dalmierza laserowego Leica Disto

Warto też podkreślić, że dalekie pomiary należy koniecznie wykonywać z pomocą statywu, a nawet specjalnych adapterów kątowych, które ułatwiają dokładny wybór celu.

Specjalna przedłużka mocowana do pomiaru z niedostępnych miejsc mocowana do dalmeirza alektronicznego Hilti PD-E

Adapter kątowy Leica TA 360 do dokładnych pomiarów na duże odległości

Dokładność pomiaru – podobnie jak dalmierze 100-metrowe z poprzedniej części zestawienia, tak i modele 200-metrowe wyznaczają odległości z dokładnością 1 mm. Żeby nie było wątpliwości – dokładność taka jest osiągana przez dalmierz tylko przy pomiarze krótkich odcinków (np. 10 m). Powyżej tego dystansu błąd rośnie liniowo i jest zależny od odległości. Wszystkie wątpliwości w kwestii dokładności pomiarów dalmierzami laserowymi wyjaśniliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów.

Gdy przyjrzymy się prezentowanym modelom i zidentyfikujemy urządzenia „świeżo” wprowadzone na rynek (w 2013 lub 2014 r.), to zauważymy pewną prawidłowość – wszystkie zostały sprawdzone zgodnie z normą ISO 16331-1. Norma ta gwarantuje, że każdy egzemplarz dalmierza poddano kontroli zasięgu i dokładności oraz potwierdzono test odpowiednim dokumentem. Norma ISO 16331-1 jest „glejtem” na to, że obietnice producenta są realizowane przez dalmierz w rzeczywistych warunkach terenowych.

Certyfikat ISO 16331-1 potwierdzający, że dalmierz spełnia normy fabryczne w zakresie zasięgu i dokładności

Oprzyrządowanie – pamiętacie zapewne, że jesteśmy w ekstraklasie dalmierzy laserowych. Musi więc być „na bogato”. O celownikach cyfrowych już wspominaliśmy we wcześniejszym akapicie. Warto tutaj jeszcze dodać, że obraz z kamery można powiększać, nawet 4-krotnie. Duży obraz na ekranie dalmierza to dokładne celowanie.

Już od dawna standardem jest, że ekrany dalmierzy tej klasy są kolorowe, bezwzględnie podświetlane i dużo większe niż w instrumentach o mniejszych zasięgach. Pod koniec zeszłego roku Leica, wprowadzając do sprzedaży dalmierz laserowy Leica Disto D810 touch, przekroczyła kolejną „barierę” rozwoju technologicznego i zastosowała ekran dotykowy. Instrument ten obsługuje się identycznie jak smartfon.

Wszystkie dalmierze z tabeli poniżej posiadają rozkładane stopki do pomiarów od krawędzi i z narożników (jest ona niezbędna do zachowania dużej dokładności wyznaczania dystansów) oraz przyłącza do statywu (gwint ¼ cal).

Funkcje pomiarowe i obliczeniowe – oprogramowanie pomiarowo-obliczeniowe w dalmierzach 200-metrowych jest funkcjonalnie bardzo zbliżone do modeli 100-metrowych. Większość prezentowanych instrumentów w tej części zestawienia posiada wbudowane pochyłomierze i realizuje bardzo wiele ciekawych zadań pomiarowych. Większość z nich opisaliśmy w poprzednim odcinku.

Jednak na chwilę zatrzymamy się przy dalmierzu laserowych Leica Disto D810 touch. W zakresie możliwości pomiarowych instrument ten znowu łamie pewne standardy. Posiada bowiem unikalną w skali ręcznych dalmierzy funkcję pomiaru na zdjęci. Narzędzie to przeznaczone jest do realizacji pomiarów pośrednich, ale nie poprzez wyznaczanie dodatkowych odległości i kątów (jak to ma miejsce w przypadku funkcji wykorzystującej twierdzenie Pitagorasa), a wykorzystuje dane obrazowe.

Jak to działa? Użytkownik wykonuje zdjęcie wbudowanym w dalmierz aparatem cyfrowym i rejestruje jedną odległość. Na wyświetlaczu pojawia się zapisana fotka. Operator, wskazując na nim strzałkami odcinek automatycznie odczytuje jego długość. Do dyspozycji są trzy funkcje – do mierzenia szerokości, pola powierzchni (tutaj można także zmierzyć wysokość) oraz średnicy okrągłych obiektów (np. drzew).

Innowacyjna funkcja pomiaru na zdjęciu w dalmierzu laserowym Leica Dito D810 touch

W Disto D810 touch ciekawe jest też to, że wykonywane zdjęcia można zapisywać w pamięci dalmierza i później je transmitować przez USB do komputera. Można również robić zrzuty ekranowe z rzeczywistymi wartościami pomiarowymi. Oba typy danych świetnie uzupełniają dokumentację pomiarową.

W dalmierzu elektronicznym Leica Disto D810 touch można zapisywać zdjęcia mierzonych obiektów

W większości dalmierzy z poniższej tabeli znajdziemy porty Bluetooth do transmisji danych pomiarowych do urządzeń mobilnych. Producenci dalmierzy oferują także darmowe aplikacje na smartfony i tablety do wykonywania cyfrowych szkiców mierzonych obiektów.

Przed zakupem dalmierza z Bluetooth trzeba koniecznie sprawdzić, z jakimi systemami operacyjnymi współpracuje. Niektóre modele działają tylko z Apple, inne wyłącznie z Androidem i Windowsem, ale są również i takie, które obsługuje wszystkie systemy.

Zasilanie – nawet w najnowszych modelach dalmierzy 200-metrowych producenci nie zdecydowali się zastąpić klasycznych baterii 1,5 AAA akumulatorami. Zapewne uznali, że wymienne ogniwa są bardziej „elastyczne” i nie ograniczają użytkowników w kwestiach ładowania. Jedynym instrumentem z akumulatorem Li-Ion jest Disto D810 touch.

Gabaryty i parametry środowiskowe – choć producenci umieszczają dalmierze 200-metrowe w grupie sprzętu do zastosowań zewnętrznych, to dość trudno znaleźć instrument, który byłby gotowy na wodę, błoto, kurz i znosił upadki. Większość dalmierzy spełnia normy IP54-55. Do „prawdziwych” pomiarów na budowie wypadałoby mieć co najmniej IP65 (więcej o normach środowiskowych IP).

Aby przewinąć tabelę w prawo, należy na niej kliknąć lewym przyciskiem myszki i przesuwać ją za pomocą strzałek na klawiaturze lub skorzystać z suwaka na dole tabeli.

 

Dalmierz laserowy Bosch GLM 150 Dalmierz laserowy Bosch GLM 250 VF Dalmierz laserowy CST/berger RF 25 Dalmierz laserowy Hilti PD-E Dalmierz laserowy Leica Disto D5 Dalmierz laserowy Leica Disto D510 Dalmierz laserowy Leica Disto D8 Dalmierz laserowy Leica Disto D810 touch Dalmierz laserowy Stabila LD 500 Dalmierz laserowy Stabila LD 520 Dalmierz laserowy Stanley TLM 220i
Marka Bosch Bosch CST/berger Hilti Leica Leica Leica Leica Stabila Stabila Stanley
Model GLM 150 GLM 250 VF RF 25 PD-E Disto D5 Disto D510 Disto D8 Disto D810 touch LD 500 LD 520 TLM 220i
Zasięg [m] 150 250 250 200 200 200 200 200 200 200 200
Minimalna mierzona odległość [m] 0,05 0,05 0,05 0,05 0,05 0,05 0,05 0,05 0,05 0,05 0,05
Dokładność [mm]
(ISO 16331-1)
±1,0 (-) ±1,0 (-) ±1,0 (-) ±1,0 (-) ±1,0 (-) ±1,0 (+) ±1,0 (-) ±1,0 (+) ±1,0 (-) ±1,0 (+) ±1,0 (-)
Oprzyrządowanie
pochyłomierz (zakres) + (360°) + (±45°) + (360°) + (360°) + (360°) + (±45°) + (360°) + (±45°)
cyfrowy celownik + + + + + + +
optyczny celownik (lunetka) + + +
rozkładana stopka do pomiarów z narożników + + + + + + + + + + +
gwint do statywu + + + + + + + + + + +
podświetlany ekran + + + + + + + + + + +
Bluetooth + + + +
Funkcje pomiarowe i obliczeniowe odległość,
powierzchnia, powierzchnia ścian, objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły,
min/maks, Pitagoras (3 funkcje), pomiar trapezu, tyczenie, timer
odległość, powierzchnia,
powierzchnia ścian, objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks,
Pitagoras (3 funkcje), pomiar trapezu, tyczenie, timer
odległość, powierzchnia,
objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (3 funkcje),
poziomica, redukcja do poziomu, śledzący pomiar wysokości, timer, obracany
ekran
odległość, powierzchnia,
powierzchnia ścian,objętość, objętość
cylindryczna, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (3
funkcje), trójkątowanie, poziomica, pomiar trapezu (2 funkcje), podwójny
pomiar pochylenia (3 funkcje), redukcja do poziomu, tyczenie, timer
odległość, powierzchnia,
objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (3 funkcje),
trójkątowanie, poziomica, pomiar trapezu (2 funkcje), redukcja do poziomu,
śledzący pomiar wysokości, tyczenie, timer
odległość, powierzchnia,
powierzchnia ścian, objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks,
Pitagoras (2 funkcje), trójkątowanie, poziomica, pomiar trapezu, podwójny
pomiar pochylenia, pomiar profili wysokościowych, redukcja do poziomu,
śledzący pomiar wysokości, tyczenie, timer
odległość, powierzchnia,
objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (3 funkcje),
trójkątowanie, poziomica, pomiar trapezu (2 funkcje), podwójny pomiar
pochylenia (2 funkcje), pomiar profili wysokościowych, redukcja do poziomu,
tyczenie, timer
dotykowy ekran, pomiar na
zdjęciach (długość, pole powierzchni, średnica), dokumentacja zdjęciowa
mierzonych obiektów, zrzuty ekranowe, odległość, powierzchnia, objętość,
dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (2 funkcje),
trójkątowanie, poziomica, redukcja do poziomu, śledzący pomiar wysokości,
tyczenie, timer, kompas
odległość, powierzchnia,
objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (3 funkcje),
trójkątowanie, poziomica, pomiar trapezu (2 funkcje), redukcja do poziomu,
śledzący pomiar wysokości, tyczenie, timer
odległość, powierzchnia,
powierzchnia ścian, objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks,
Pitagoras (2 funkcje), trójkątowanie, poziomica, pomiar trapezu, podwójny
pomiar pochylenia, pomiar profili wysokościowych, redukcja do poziomu,
śledzący pomiar wysokości, tyczenie, timer
odległość, powierzchnia,
objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (3 funkcje),
trójkątowanie, poziomica, pomiar trapezu (2 funkcje), redukcja do poziomu,
śledzący pomiar wysokości, tyczenie, timer
Pojemność pamięci wewnętrznej 30 30 30 30 20 30 30 30 20 30 20
Zasilanie
liczba i typ baterii 4 x 1,5 V AAA 4 x 1,5 V AAA 4 x 1,5 V AAA 2 x 1,5V AAA 2 x 1,5V AAA 2 x 1,5V AAA 2 x 1,5V AAA Li-Ion 2 x 1,5V AAA 2 x 1,5V AAA 2 x 1,5V AAA
liczba pomiarów na komplecie baterii 30 000 30 000 30 000 5000 5000 5000 5000 4 godz. 5000 5000 5000
Masa [g] 240 240 240 170 195 198 195 155 195 198 195
Wymiary [mm] 120 x 60 x 37 120 x 60 x 37 120 x 60 x 37 129 x 60 x 28 144 x 55 x 30 143 x 58 x 29 144 x 55 x 30 164 x 61 x 31 144 x 55 x 30 143 x 58 x 29 144 x 55 x 30
Norma pyło- i wodoszczelności IP54 IP54 IP54 IP65 IP54 IP65 IP54 IP54 IP54 IP54 IP54
Temperatura pracy [ºC] od -10 do +50 od -10 do +50 od -10 do +50 od -10 do +50 od -10 do +50 od -10 do +50 od -10 do +50 od -10 do +50 od -10 do +50 od -10 do +50 od -10 do +50
Gwarancja [lata] 1 + 2 1 + 2 2 2 2 + 1 2 + 1 2 + 1 2 + 1 2 2 2
Cena Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz

 

Podziel się z innymi!

2 thoughts on “Dalmierze laserowe – zestawienie oferty rynkowej, cz. IV

  1. Szukałem takiego zestawienia ponieważ muszę kupić kilka sztuk do firmy. Nawet nie sądziłem, że jest taki wybór modeli. Co do odporności na wodę i kurz to faktycznie do pomiarów geodezyjnych w rzeczywistych warunkach budowy to IP55 to trochę za mało. Dwa modele mają lepsze parametry.

  2. Używałem w swojej pracy jako geodeta różnych dalmierzy, w tym prezentowanych w artykule firmy Leica i Hilti. Leica jest o tyle lepsza, że ma cyfrowy celownik ale pod innymi względami są porównywalne i równie dobre.

Komentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × three =