Dalmierze laserowe – zestawienie oferty rynkowej, cz. III

W trzeciej części prezentacji rynkowej oferty dalmierzy laserowych pokażemy modele o zasięgu 60-100 m. Będzie to z pewnością najliczniejsza grupa instrumentów, która możliwościami przebija wcześniej pokazywane dalmierze krótkiego zasięgu. Zachęcamy do lektury, bo będzie naprawdę ciekawie.

Zasięg pomiaru – 60 m maksymalnego zasięgu to na tyle dużo, że dalmierzami z takimi parametrami można śmiało pracować na zewnątrz. A 100 m to już nie przelewki. Przy zakupie tej klasy dalmierzy i planowaniu pomiarów odległości większych niż 50 m, trzeba bezwzględnie wyposażyć się w statyw. Na szczęście większość dalmierzy ujętych w tabeli ma ten element w swojej konstrukcji.

Musimy być również świadomi, że celowanie na dystans 100 m jest… niemożliwe. Nie znam nikogo, kto zauważyłby z tej odległości plamkę. Jeśli planujemy określać dalmierzem takie dystanse, trzeba od razu założyć, że jedyne możliwe cele to elementy duże, płaskie i dobrze odbijające sygnał (np. ściany). Pomiar odbywa się trochę „na ślepo”, bo żaden z prezentowanych dalmierzy nie posiada celownika.

Dokładność pomiaru – w grupie dalmierzy 60-100 metrowych pojawia się w kwestii dokładności nowa jakość. Wiele instrumentów bowiem potrafi mierzyć z błędem 1-milimetrowym. Ta dokładność uzyskiwana jest oczywiście na pierwszych, dajmy na to, 10 m, by maleć wraz ze wzrostem odległości (więcej o dokładnościach dalmierzy pisaliśmy we wcześniejszym materiale).

W tej grupie dalmierzy jest wiele modeli, które weszły do sprzedaży całkiem niedawno i ich parametry pracy (dokładność i zasięg) zostały określone zgodnie z normą ISO 16331-1. To zbiór zasad, według których testowany jest każdy egzemplarz instrumentu i wydawane są dla niego dokumenty z wynikami pomiarów kontrolnych. Norma  ISO 16331-1 to gwarancja, że obietnice producentów pokrywają się z rzeczywistymi możliwościami ich produktów.

Oprzyrządowanie – dalmierze o sporym zasięgu, a, niestety, żaden niewyposażony w chociażby optyczny celownik. Przy 100-metrowym zasięgu przydałaby się zdecydowania jakaś pomóc w wyborze punktu, a szczytem marzeń byłby zapewne cyfrowy celownik. Te pojawią się dopiero w kolejnej części zestawienia.

Prawie wszystkie prezentowane modele posiadają rozkładaną stopkę do pomiarów od krawędzi i z narożników. To ważny element konstrukcyjny, bo podnosi dokładność wyników. Ogromna większość dalmierzy pokazanych w tabeli posiada także przyłącze do statywu (gwint ¼ cal). Podobnie jest z podświetleniem ekranu. Dwa z dalmierzy (Bosch GLM 80 i GLM 100 C) posiadają nawet funkcję automatycznego obracania obrazu (jak w smartfonach).

Funkcje pomiarowe i obliczeniowe – po przeczytanych trzech akapitach zastanawiacie się zapewne, gdzie te zapowiadane fajerwerki. Będą właśnie tutaj. Gdy porównywamy możliwości pomiarowe i obliczeniowe dalmierzy z pierwszych dwóch części zestawienia z tymi tutaj, przekonamy się, że istnieje bardzo duża przepaść funkcjonalna.

Dotyczy to szczególnie modeli wyposażonych w pochyłomierz – czujnik, który mierzy kąty pionowe. Jest on wykorzystywany głównie do realizowania bardziej złożonych pomiarów pośrednich. W dalmierzach bez inklinometru do dyspozycji było jedna góra dwie najprostsze konstrukcje geometryczne z twierdzenia Pitagorasa. W dalmierzach z czujnikiem otrzymujemy bardziej złożone funkcje pośrednie, które wykorzystują właśnie odczyty kąta pionowego i pozwalają określać np. wartości cząstkowe mierzonych odcinków.

Funkcja prosta pomiaru pośredniego z twierdzenia Pitagorasa

Funkcja złożona pomiaru pośredniego z twierdzenia Pitagorasa

Bardzo ciekawą funkcją, którą można znaleźć w kilku prezentowanych dalmierzach, a wykorzystująca pochyłomierz, jest śledzący pomiar wysokości. Jest t narzędzie do wyznaczania wysokości obiektów, które częściowo nie odbijają sygnału laserowego. Operator mierzy jedną odległość (np. do dolnej części pnia drzewa), a drugą wartością jest mierzony kąt pionowy (np. do czubka rośliny, który nie odbija sygnału laserowego). Ten sposób pomiaru opisaliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów na przykładzie wyznaczania wysokości linii energetycznych.

Pomiar śledzący niedostępnej wysokości za pomocą dalmierza z pochyłomierzem

Kolejnym interesującym narzędziem wykorzystującym dane z pochyłomierza jest automatyczna redukcja odległości skośnych do poziomu. Pozwala on określać odległość poziomą bez konieczności trzymania instrumentu horyzontalnie. Odchylenia dalmierza od poziomu są mierzone właśnie przez inklinometr i uwzględniane w obliczeniach odległości poziomej.

Funkcja automatycznej redukcji zmierzonej odległości skośnej do poziomu na podstawie kąta pionowego zmierzonego za pomocą wbudowanego w dalmierz czujnika nachylenia

Oczywiste jest także to, że pochyłomierz w dalmierzach może pełnić funkcję poziomicy elektronicznej. Zmierzymy nią poziom lub pion, otrzymując na ekranie wynik w różnych jednostkach (np. °, %, mm/m). Warto jednak pamiętać, że dokładność inklinometrów nie jest zbyt wysoka (0,2-0,3°) i nie można ich używać do zadań wymagających dużej precyzji. Trzeba też zwrócić uwagę na zakres pracy pochyłomierza – im jest on większy (przeważnie 45 lub 360°), tym łatwiej będzie nam np. obmierzać wysokie budynki.

Pochyłomierz w dalmierzu laserowym w funkcji poziomicy elektronicznej

Już poza funkcjami związanymi z pochyłomierzem znajdziemy w menu dalmierzy z grupy 60-100 m jeszcze dwie fajne aplikacje – trójkątowanie i pomiar trapezu. Pierwsza pozwala wyznaczać powierzchnię nieregularnych pomieszczeń po podzieleniu ich na trójkąty – mierzymy poszczególne elementy, a dalmierz dodaje pola kolejnych figur. Druga z kolei jest wykorzystywana do wyznaczanie długości spadzistych dachów.

Funkcja trapezowa w dalmierzach elektronicznych

Funkcja trójkątowania do pomiaru dalmierzem i obliczania powierzchni o nieregularnych kształtach

Dalmierzami krótkiego zasięgu z poprzedniej części zestawienia można było oczywiście wykonywać tyczenie odcinków o żądanej długości, wykorzystując pomiar ciągły, jednak to dosyć prymitywna metoda. W instrumentach przedstawianych w tej części zestawienia znajdziemy prawdziwą funkcję tyczenie. Użytkownik wprowadza do pamięci instrumentu wartość (jedną lub dwie) i „odkłada” kolejne odcinki o stałej długości.

Funkcja tyczenia odcinków o zdefiniowanej w dalmierzu laserowym wartości

I już kończąc ten akapit, nie możemy zapominać o dalmierzach z portem Bluetooth. Dwa rodzynki w tabeli (Leica Disto D3a BT i Bosch GLM 100 C) są przystosowane do bezprzewodowej transmisji danych pomiarowych do urządzeń zewnętrznych. Towarzyszące im darmowe aplikacje na smartfony wspomagają tworzenie cyfrowych szkiców na tle zdjęć (więcej o tej technologii pisaliśmy wcześniej). W dalmierzach bez opcji komunikacji dane można przechowywać w pamięciach o pojemności 20-50 wyników.

Zasilanie – choć i w tej grupie dalmierzy bezsprzecznie prym wiodą „paluszki”, to widać pewien kierunek zmian. Dalmierz Bosch GLM 80 był chyba pierwszym tego rodzaju instrumentem pomiarowym, który czerpie energię z wbudowanego akumulatora Li-Ion. To bardzo trwałe ogniwa o wydajności nawet 25 000 pomiarów, które ładuje się przez port USB (także z ładowarki samochodowej).

Gabaryty i parametry środowiskowe – w tym zakresie pojawiają sie nam rynkowe rodzynki. O ile w poprzednich częściach dalmierze „wytrzymywały” maksymalnie IP54, to w poniższej tabeli znajdziemy dwa instrumenty (Leica Disto X310 i Stabila LD 420) z normą IP65. Niby to tylko jeden poziom wyżej w pyło- i wodoszczelności, a jednak przekłada się to praktycznie na całkiem nowe możliwości. Tymi dwoma instrumentami można bez żadnych obaw pracować w ulewny deszcz. Ba, oba instrumenty można myć pod bieżącą wodą (zobaczcie, co wytrzymuje dalmierz z IP65). Ich obudowy są nie tylko szczelne, ale dużo odporniejsze na oddziaływania mechaniczne.

Aby przewinąć tabelę w prawo, należy na niej kliknąć lewym przyciskiem myszki i przesuwać ją za pomocą strzałek na klawiaturze lub skorzystać z suwaka na dole tabeli.

 

Dalmierz laserowy Agatec AgaTape Dalmierz laserowy Bosch GLM 80 Dalmierz laserowy Bosch GLM 100 C Dalmierz laserowy Hilti PD 5 Dalmierz laserowy Leica Disto D2 Dalmierz laserowy Leica Disto D210 Dalmierz laserowy Leica Disto D3a BT  Dalmierz laserowy Leica Disto X310  Dalmierz laserowy Laserliner DistanceMaster 60 Dalmierz laserowy Makita LD060P Dalmierz laserowy Makita LD080PI  Dalmierz laserowy Makita LD100P  Dalmierz laserowy Stabila LD 420 Dalmierz laserowy Stanley TLM 330
Marka Agatec Bosch Bosch Hilti Leica Leica Leica Leica Laserliner Makita Makita Makita Stabila Stanley
Model AgaTape GLM 80 GLM 100C PD 5 Disto D2 Disto D210 Disto D3a BT Disto X310 DistanceMaster 60 LD060P LD080PI LD100P LD 420 TLM 330
Zasięg [m] 60 80 100 70 60 80 100 100 60 60 80 100 80 100
Minimalna mierzona odległość [m] 0,05 0,05 0,05 0,25 0,05 0,05 0,05 0,05 0,05 0,05 0,05 0,05 0,05 0,05
Dokładność [mm]
(ISO 16331-1)
±1,5 (-) ±1,5 (-) ±1,5 (+) ±1,5 (-) ±1,5 (-) ±1,0 (+) ±1,0 (-) ±1,0 (+) ±1,5 (-) ±1,5 (-) ±1,5 (+) ±1,5 (-) ±1,0 (+) ±1,0 (-)
Oprzyrządowanie
pochyłomierz (zakres) + (oś X – 360°,
oś Y – 60°)
+ (oś X – 360°,
oś Y – 60°)
+ (±45°) + (360°) + (360°) + (±45°) + (360°)
cyfrowy celownik
optyczny celownik (lunetka)
rozkładana stopka do pomiarów z narożników + + + + + + + + + + + + +
gwint do statywu + + + + + + + + +
podświetlany ekran + + + + + + + + + + + + +
Bluetooth + +
Funkcje pomiarowe i obliczeniowe odległość, powierzchnia,
objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (2 funkcje),
tyczenie, timer 
odległość, powierzchnia,
objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (3 funkcje),
poziomica, redukcja do poziomu, śledzący pomiar wysokości, timer, obracany
ekran
odległość, powierzchnia,
objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (3 funkcje),
poziomica, redukcja do poziomu, śledzący pomiar wysokości, timer, obracany
ekran
ciągły odległość, powierzchnia,
objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (2 funkcje),
tyczenie, timer 
odległość, powierzchnia,
powierzchnia ścian, objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks,
Pitagoras (2 funkcje), tyczenie 
odległość, powierzchnia,
objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (3 funkcje),
trójkątowanie, poziomica, redukcja do poziomu, tyczenie, timer
odległość, powierzchnia,
objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (2 funkcje),
trójkątowanie, poziomica, redukcja do poziomu, śledzący pomiar wysokości,
tyczenie, timer
odległość, powierzchnia,  objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły,
min/maks, Pitagoras (2 funkcje), kontrola jakości odbitego sygnału
odległość, powierzchnia,
objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (2 funkcje),
tyczenie, timer 
odległość, powierzchnia,
objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (3 funkcje),
trójkątowanie, poziomica, redukcja do poziomu, śledzący pomiar wysokości,
tyczenie, timer
odległość, powierzchnia,
objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (3 funkcje),
trójkątowanie, poziomica, redukcja do poziomu, tyczenie, timer
odległość, powierzchnia,
objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (3 funkcje),
pomiar trapezu, tyczenie, timer
odległość, powierzchnia,
objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (3 funkcje),
trójkątowanie, poziomica, redukcja do poziomu, śledzący pomiar wysokości,
tyczenie, timer
Pojemność pamięci wewnętrznej 2 20 50 2 10 10 20 20 50 10 20 20 20 20
Zasilanie
liczba i typ baterii 2 x 1,5V AAA Li-Ion Li-Ion 2 x 1,5V AAA 2 x 1,5V AAA 2 x 1,5V AAA 2 x 1,5V AAA 2 x 1,5V AAA 2 x 1,5V AAA 2 x 1,5V AAA 2 x 1,5V AAA 2 x 1,5V AAA 2 x 1,5V AAA 2 x 1,5V AAA
liczba pomiarów na komplecie baterii 5000 25 000 25 000 8000 5000 5000 5000 5000 brak danych 5000 5000 5000 5000 5000
Masa [g] 90 140 140 100 90 104 150 155 194 90 140 125 138 155
Wymiary [mm] 112 x 43 x 25 117 x 57 x 32  117 x 57 x 32  164 x 33 x 21 111 x 43 x 23 114 x 50 x 27 127 x 49 x 27 122 x 55 x 31 124 x 51 x 27 111 x 44 x 25 117 x 57 x 32  126 x 51 x 27 117 x 57 x 32 116 x 58 x 32 
Norma pyło- i wodoszczelności IP54 IP54 IP54 IP55 IP54 IP54 IP54 IP65 brak danych IP54 IP54 IP54 IP65 IP54
Temperatura pracy [ºC] od 0 do +40 od -10 do +50 od -10 do +50 od -10 do +40 od 0 do +40 od -10 do +50 od -10 do +40 od -10 do +50 od -10 do +40 od 0 do +40 od -10 do +50 od -10 do +40 od -10 do +50 od -10 do +50
Gwarancja [lata] 2 1 + 2 1 + 2 2 2 + 1 2 + 1 2 + 1 2 + 1 2 1 1 1 2 1
Cena Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz

 

Podziel się z innymi!

Komentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 + 14 =