Poziomnica laserowa Stabila 70 L – libella i światełko

Jeśli interesuje nas pomiar laserowy na duże odległość (np. wyznaczanie kierunku lub stałego poziomu na 20-30 m), to powinniśmy wybrać instrument wyświetlający punkty. Wiązka w laserze punktowym jest bardziej skupiona, przez co plamka jest dużo lepiej widoczne na większych odległościach niż linie w laserze krzyżowym. Bardzo ciekawym i chyba najprostszym w swojej konstrukcji instrumentem pomiarowym ze światłem punktowym jest poziomica libellowa z modułem laserowym.

Ponadprzeciętna poziomica

Na pierwszy rzut oka poziomica Stabila 70 L może się wydać najzwyklejszą w świecie poziomicą libellową, których pełno na supermarketowych półkach z narzędziami. Może jest nieco krótsza od najpopularniejszych modeli warsztatowych (ma 25 cm długości). Zdecydowaną różnicę poczujemy, gdy obie poziomice weźmiemy w dłonie.

Poziomica laserowa Stabila 70 l

Poziomnica laserowa Stabila 70 l

Poziomica laserowa Stabila 70 l

Mała 70-tka jest na pewno dwukrotnie cięższa od klasycznej poziomicy o długości 40 cm. Ta dodatkowa masa poziomicy Stabila 70 L bierze się z zainstalowanego wewnątrz aluminiowego profilu modułu laserowego zasilanego dwiema bateriami typu „mały paluszek” (AAA). Wyświetla on czerwony punkt (laser o mocy <1 mW i długości fali 650 nm), który jest widoczny gołym okiem. Punkt laserowy widać gołym okiem na ok 20-30 m. Błąd poziomowania wiązki laserowej to ±5 mm na 10 m. Dokładność ta wynika z dokładności libelli pudełkowej, za pomocą której ustawiamy w poziomie wiązkę lasera. Średnica plamki na odległość 10 m to ok. 3-4 mm.

Niezbędne akcesoria

Ponieważ Stabila 70 L ma tylko jedną libellę pudełkową ustawioną w osi profilu, to można ją wykorzystywać w klasycznych pomiarach tylko do poziomowania. Możemy ją wziąć w dłoń i sprawdzić, czy montowany blat kuchenny jest ułożony poziomo lub z odpowiednim spadkiem.

Poziomnica laserowa Stabila 70 l

Stabilą 70 L nie sprawdzimy pionowości, ponieważ nie zamontowano w niej przeznaczonej do tego celu libelli pudełkowej.

Tak naprawdę libella pudełkowa w profilu służy głównie do poziomowania samego instrumentu i ustawiania w ten sposób wyświetlanej wiązki laserowej we właściwym położeniu. Ponieważ tego typu sprzęt służy głównie do przenoszenia stałych wysokości bądź wyznaczania kierunków, to najbardziej interesującą nas pozycją instrumentu będzie poziom.

Nie zawsze jednak na placu budowy jest możliwość ustawienia poziomicy we właściwym położeniu bez zastosowania dodatkowych akcesoriów. Niektórzy producenci stosują specjalne śruby regulacyjne (jak np. w poziomicy Bosch GIM 60L). Stabila postawiła na nieco inne rozwiązanie. W wyposażeniu standardowym zestawu poziomicy Stabila 70 L znajdziemy specjalną podstawkę z dwiema śruba regulacyjnymi. Jest ona podobna do tradycyjnej spodarki w niwelatorza i spełnia tę samą funkcję – pozwala spoziomować poziomicę, a tym samym poziomować wiązkę lasera.

Poziomica z modułem laserowym

Podstawka? Co za dziw!

Ustaliliśmy już, że opisywaną poziomicę libellowo-laserową będziemy głównie stosowali do przenoszenia stałych wysokości lub kierunków, więc najczęściej będzie nam zależało, by wiązka laserowa była wypoziomowana. Ale to nie wszystko. Bardzo wygodna do tego typu zadań byłaby możliwość obracania poziomicy bez utraty wypoziomowania instrumentu.

Będą w wyposażeniu standardowym Stabili 70 L spodarka spełnia wszystkie te oczekiwania. Zerknijmy więc, jak się mierzy poziomicą laserową z wykorzystaniem wspomnianej spodarki.

Ustawiamy podstawkę w miejscu, skąd zamierzamy wyświetlać wiązkę laserową i montujemy na spodarce poziomicę za pomocą specjalnego plastikowego uchwytu. Robimy to beznarzędziowo.

Poziomnica z modułem laserowym

Rozpoczynamy poziomowanie. Ustawiamy więc najpierw poziomicę skierowaną w stronę jednej śruby nastawczej, doprowadzamy „bąbelek” do górowania, a następnie drugiej i powtarzamy czynność ustawienia pęcherzyka.

Poziomnica z laserem punktowym

Poziomica z laserem punktowym

Właściwe ustawianie poziomicy do poziomowania za pomocą spodarki ułatwiają specjalne znaki umieszczone na podstawce.

Poziomica z laserem

I już poziomica jest gotowa do wyświetlania poziomej wiązki laserowej.

Spodarkę możemy ustawiać zarówno bezpośrednio na w miarę płaskich powierzchniach lub na statywie aluminiowym pod niwelator. Podstawkę mocuje się do głowicy trójnogu za pomocą przyłącza 5/8 cala.

Poziomnica z laserem

Mierzymy wysokości, przenosimy poziomy, wyznaczamy kierunki

Obsługa spoziomowanej poziomicy jest wręcz banalna. Wiązkę lasera uruchamia się, podnosząc do góry czerwony włącznik, umieszczony w jednym z końców aluminiowego profila. Jeśli spojrzymy w drugi koniec poziomicy, to zauważymy podobny mechanizm, ale z zapadką w kolorze czarnym. Obie wysunięte do góry stanowią swego rodzaju celownik. Coś na kształt muszki i szczerbinki w pistolecie. Przezierniki pozwalają dość dokładnie wycelować w miejsce, w które chcemy wyświetlić punkt lasera.

Stabila 70 l

Stabila 70 l

Poziomica Stabila 70 l

Poziomnica Stabila 70 l

Poziomnica Stabila 70 lPoziomica libellowa z Stabila 70 L z modułem laserowym wyposażona w spodarkę jest przeznaczona głównie do wykonywania prostych prac pomiarowych, ale na dużo większych odległościach niż gdybyśmy chcieli zastosować laser krzyżowy. Choć sprzęt ten nie jest tak wygodny w przenoszeniu poziomów jak klasyczna samopoziomująca poziomica liniowa (bo wymaga ręcznego obracania), to jego największym atutem jest widoczność plamki laserowej na większych dystansach.

Nie zawsze bowiem korzysta się z linii laserowych (np. podczas wyznaczania stałej wysokości wiercenia otworów), a dużo ważniejsza od komfortu pracy jest możliwość wykonania pomiaru w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu. Moduł punktowy jest niezastąpiony przy wyznaczaniu czy kontroli prostoliniowości. Szkoda tylko, że brak dodatkowej libelli nie pozwala stosować poziomicy Stabila 70 L jako pionownika.

Poziomnica libellowa i laserowa Stabila 70 l

Pamiętajmy o ograniczeniach

Nie ma co kryć faktu, że Stabila 70 L jest podstawowym instrumentem pomiarowym, który nigdy nie dorówna samopoziomującym laserom punktowym czy liniowym pod względem wygody pracy. Konieczność ręcznego poziomowania to nie tylko pewna uciążliwość w codziennych zadaniach, ale także mniejsza dokładność pomiarów.

Ludzkie oko jest omylne i ocena poprawności doprowadzenia bąbelka libelli do górowania (więcej o libellach bąbelkowych http://blog.mierzymy.pl/libelle-oczko-i-babelek-2/) bywa często obarczona sporym błędem. Ba, stojący obok siebie dwaj użytkownicy mogą inaczej ocenić poprawność wypoziomowania narzędzia, co przełoży się na poprawność ustawienie przebiegu wiązki laserowej. O ile w laserach samopoziomujących za poprawność poziomowania i pionowania wiązek odpowiada optyka, mechanika i elektronika, o tyle podczas użytkowania Stabili 70 L i konstrukcji jej podobnych o efekcie końcowym pomiarów decyduje w 100% człowiek. A jest to najsłabsze ogniwo w całym procesie pomiarowym.

FAJNE

  • prostota obsługi
  • duży zasięg punktu laserowego
  • długi czas pracy modułu laserowego (ok. 16 godz.) na małych bateriach
  • bardzo wysoka jakość wykonania poziomicy
  • możliwość poziomowania za pomocą klasycznej libelli
  • obrotowa spodarka w wyposażeniu standardowym

NIEFAJNE

  • słaba jakość wykonania plastikowej spodarki, która obniża dokładność wykonywanych pomiarów
  • brak walizki transportowej
  • relatywnie wysoka cena zakupu

 

Podziel się z innymi!

Komentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 − 7 =