Dalmierze laserowe – zestawienie oferty rynkowej, cz. I

Tym wpisem rozpoczynamy kilkuczęściowy cykl poświęcony prezentacji oferty rynkowej dalmierzy laserowych. Instrumenty zostały podzielone na kilka grup pod kątem zasięgu pomiaru. To jedno z najważniejszych kryteriów wyboru tego typu sprzętu. Do minimum ograniczymy komentarz, bo mógłby on być nieobiektywny, a wszystkich „bohaterów” umieszczamy w czytelnych tabelach, które ułatwią szybkie porównanie parametrów technicznych. Zaczynajmy! Dziś dalmierze krótkiego zasięgu.

Kilka słów wstępu. Prezentacja oferty rynkowej dalmierzy obejmuje sprzęt najbardziej popularny w naszym kraju. Na pewno nie uwzględniliśmy wszystkich modeli, ale staraliśmy się wybrać te, które cieszą się największą popularnością.

W tabelach z parametrami technicznymi znajdą się tylko dalmierze laserowe. Nie będziemy zajmowali się modelami ultradźwiękowymi. Zaletą tych drugich jest tylko niska cena i nie posiadają one żadnych praktycznych zalet wartych poświęcenia im uwagi (dalmierze laserowe i ultradźwiękowe porównywaliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów).

Prezentacja – głównie ze względu na bogactwo rynkowe – zostanie podzielona na kilka części. Ułatwi to wybór konkretnego modelu instrumentu i porównanie możliwości w konkretnej grupie zastosowań. Ostatni odcinek prezentacji zostanie poświęcony laserowym dalmierzom impulsowym dalekiego zasięgu.

Zasięg pomiaru – w pierwszej grupie dalmierzy umieściliśmy modele mierzące dystans do 50 m. Instrumenty te – wyznaczające odległości 25-40 m przeznaczone są głównie do pomiarów wewnątrz pomieszczeń. Nie oznacza to, że nie można ich użyć np. do wyznaczenia wymiarów zewnętrznych domu czy tyczenia odległości między słupkami ogrodzeniowymi. Trzeba się jednak liczyć z tym, że niewielka moc nadajnika laserowego w połączeniu np. z trudnymi warunkami pomiarowymi (mocno nasłoneczniony obiekt odbijający sygnał, ciemny kolor, gładka powierzchnia) mogą bardzo drastycznie zmniejszać nominalny zasięg instrumentów. Oprócz maksymalnego zasięgu pomiaru warto także zwrócić uwagę na minimalny mierzony dystans. Nie wszystkimi dalmierzami bowiem popracujemy w ciasnych zakamarkach.

Dokładność pomiaru – producenci dalmierzy ustanowili w tym parametrze technicznym pewien standard – modele krótkiego zasięgu charakteryzują się mniejszą dokładnością pomiaru (1,5-3,0 mm) niż np. instrumenty 100-metrowe (1 mm). Jeśli zależy nam na małym błędzie pomiarowym, ale mierzymy niewielkie długości (np. wymiarujemy wnęki pod zabudowy meblowe), to dalmierze krótkiego zasięgu nie będą najlepszym wyborem. Jeśli jednak w swoich zadaniach zawodowych określamy wymiary otworów do montażu drzwi lub okien bądź określamy zgrubnie powierzchnię ścian do malowania, to dokładność instrumentu o zasięgu 25-40 m w zupełności spełni oczekiwania. Przy analizowaniu parametru dokładności warto wziąć pod uwagę warunki pomiaru. Dwa modele w tym zestawieniu posiadają ciekawą funkcję analizowania jakości odbitego sygnału. Pozwala ona użytkownikowi ocenić, na ile może on być pewny wyniku (także jego dokładności – więcej o dokładnościach dalmierzy laserowych).

Oprzyrządowanie – ponieważ dalmierze krótkiego zasięgu są najtańszymi ofertami każdego producenta, nie spodziewajmy się fajerwerków. W tej grupie sprzętu nie ma co liczyć na pochyłomierz, celownik (optyczny lub cyfrowy) czy port komunikacyjny Bluetooth. Do dyspozycji będziemy mieli za to podświetlany ekran, rozkładaną stopkę do pomiarów z narożników i od krawędzi czy gwint do zamocowania dalmierza na statywie. Szybki rzut okiem na tabelę wystarczy, by dowiedzieć się, że nie ma w niej takiego dalmierza, który posiadałby wszystkie te elementy konstrukcyjne. Przy zakupie będzie trzeba, niestety, zrezygnować z niektórych na rzecz tych najbardziej potrzebnych.

Funkcje pomiarowe i obliczeniowe – już najprostsze dalmierze laserowe posiadają pakiet podstawowych funkcji pomiarowych i obliczeniowych. Każdy oczywiście mierzy odległości i każdy potrafi na ich podstawie obliczyć pole powierzchni i objętość. W każdym modelu możemy także dodawać i odejmować wyniki pomiarów – jest to funkcja, która pozwala np. sumować mierzone długości lub obliczać wysokości niedostępnych bezpośrednio odcinków (odejmowanie). W tej grupie dalmierzy znajdziemy tylko dwa modele, które posiadają dużą pamięć wewnętrzną na wyniki (50). Większość modeli jednak może pracować na maksymalnie przedostatniej zmierzonej odległości.

Wszystkie dalmierze krótkiego zasięgu potrafią także wykonywać pomiar ciągły – wyznaczają automatycznie np. co 1 sekundę odległość. Funkcja ta może być przydatna np. przy tyczeniu ustalonej odległości. Poza standardem w oprogramowaniu jest np. funkcja szybkiego obliczania powierzchni ścian – dalmierz zapamiętuje wysokość, a powierzchnię każdej kolejnej ściany oblicza na podstawie pomierzonych szerokości i długości. W niektórych modelach dalmierzy laserowych krótkiego zasięgu znajdziemy także narzędzia do obliczania niedostępnych wysokości z twierdzenia Pitagorasa. Funkcja ta jest realizowana w jednym lub w dwóch wariantach. Przeważnie towarzyszy jej w dalmierzu funkcja wyznaczania minimalnej i maksymalnej długości, która pomaga ustawić instrument w pozycji prostopadłej do mierzonego elementu.

Zasilanie – tutaj królują 1,5 woltowe baterie „paluszki”. Dwie lub cztery sztuki pozwalają na wykonanie nawet kilku tysięcy pomiarów. Producenci zwykle nie podają informacji, czy w danym modelu dalmierza można zastąpić jednorazowe baterie ładowanymi akumulatorami. Trzeba samemu sprawdzić, czy sprzęt będzie działał na takim źródle zasilania, nie poprzestając na jednym rodzaju akumulatora (często zdarza się, że instrumenty pomiarowe działają na akumulatorach o różnej pojemności).

Gabaryty i parametry środowiskowe – krótki zasięg, małe podzespoły, niewielkie rozmiary i masa. Dalmierze krótkiego zasięgu należą do najmniejszych tego typu narzędzi pomiarowych. Mieszczą się swobodnie w kieszeni koszuli czy w podręcznej torebce pani architekt. Malkontenci twierdzą, że trudno wyczuć różnicę 100 g zgubionego instrumentu. Niestety, dalmierze krótkiego zasięgu, które są z założenia sprzętem „pokojowym”, nie mogą pochwalić się „elastycznością” działania w trudnych warunkach środowiskowych. O ile świetnie radzą sobie w wysokich temperaturach (nawet do +50°C), o tyle działanie podczas mrozu praktycznie nie wchodzi w grę (maksymalnie do -10°C). Szwankuje wtedy ekran LCD, który przestaje wyświetlać wyniki pomiarów.

Jeśli kupowany dalmierz ma działać w trudnych warunkach otoczenia – np. w dużej wilgotności lub gęstym zapyleniu – to prezentowane dalmierze nie będą się nadawały do tego typu „zabaw”. Tylko jeden model osiąga poziom zabezpieczenia IP54 (więcej o normach środowiskowych), a większość to sprzęt nieodporny na bardziej wymagające sytuacje terenowe.

Aby przewinąć tabelę w prawo, należy na niej kliknąć lewym przyciskiem myszki i przesuwać ją za pomocą strzałek na klawiaturze lub skorzystać z suwaka na dole tabeli.

 

 Dalmierz laserowy Agatec DM 100  Dalmierz laserowy Bosch DLE 40 Dalmierz laserowy Geo-Fennel EcoDist Plus Dalmierz laserowy Laserliner DistanceMaster Home  Dalmierz laserowy Laserliner DistanceMaster Pocket Dalmierz laserowy Stanley TLM 99
Marka Agatec Bosch Geo-Fennel Laserliner Laserliner Stanley
Model DM 100 DLE 40 EcoDist Plus DistanceMaster Home DistanceMaster Pocket TLM 99
Zasięg [m] 30 40 30 25 40 30
Minimalna mierzona odległość [m] 0,1 0,05 0,1 0,2 0,05 0,1
Dokładność [mm]
(ISO 16331-1)
±2,0 (-) ±1,5 (-) ±2,0 (-) ±3,0 (-) ±2,0 (-) ±2,0 (-)
Oprzyrządowanie *
pochyłomierz (zakres)
cyfrowy celownik
optyczny celownik (lunetka)
rozkładana stopka do pomiarów z narożników + +
gwint do statywu +
podświetlany ekran + + +
Bluetooth
Funkcje pomiarowe i obliczeniowe odległość, powierzchnia, objętość, dodawanie, odejmowanie odległość, powierzchnia, objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły odległość, powierzchnia, objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, Pitagoras (1 funkcja) odległość, powierzchnia, powierzchnia ścian, objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (2 funkcje) odległość, powierzchnia, powierzchnia ścian, objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły, min/maks, Pitagoras (2 funkcje), kontrola jakości odbitego sygnału odległość, powierzchnia, objętość, dodawanie, odejmowanie, ciągły
Pojemność pamięci wewnętrznej 1 1 1 50 50 1
Zasilanie *
liczba i typ baterii 2 x 1,5V AAA 4 x 1,5V AAA 2 x 1,5V AAA 2 x 1,5V AAA 2 x 1,5V AAA 2 x 1,5V AAA
liczba pomiarów na komplecie baterii 3000 5000 3000 brak danych brak danych 3000
Masa [g] 100 180 100 106 106 100
Wymiary [mm] 115 x 47 x 27 100 x 58 x 32 118 x 50 x 26 112 x 48 x 24 112 x 48 x 24 119 x 64 x 28
Norma pyło- i wodoszczelności IP4X IP54 IP40 brak danych brak danych IP40
Temperatura pracy [ºC] od 0 do +40 od -10 do +50 od 0 do +40 od -10 do +40 od -10 do +40 od 0 do +40
Gwarancja [lata] 2 1 + 2 2 2 2 1
Cena Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz Zobacz

 

 

Podziel się z innymi!

Komentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + 15 =