Wypożyczalnia sprzętu pomiarowego – sposób na cięższe czasy

Krótkoterminowy wynajem sprzętu pomiarowego to idealne rozwiązanie dla wykonawców, którzy w dobie kryzysu nie mogą zainwestować w drogie instrumenty, ale wciąż  chcą pozostać w grze rynkowej o klienta. Problem w tym, że o ile nie trudno jest znaleźć w wypożyczalniach elektronarzędzi niwelator optyczny czy dalmierz, o tyle zdobycie właściwego niwelatora obrotowego, lokalizatora kabli podziemnych czy banalnego… drogomierza graniczy wręcz z cudem.

 Dlaczego trudno znaleźć „pomiarówkę” w wypożyczalniach narzędzi budowlanych?

W Polsce nie jest łatwo firmom i osobom prywatnym znaleźć miejsca, gdzie można na dzień-dwa, tydzień lub kilkanaście dni bez większych zobowiązań wypożyczyć narzędzia pomiarowe. Trzeba się sporo naszukać w internecie, by trafić na wypożyczalnię oferującą bogaty asortyment urządzeń mierniczych.

Oczywistym mogłoby się wydawać, że sprzęt taki (niwelatory, dalmierze, poziomice laserowe) powinniśmy z łatwością znaleźć w dużych sieciowych wypożyczalniach elektronarzędzi i maszyn budowlanych (np. Ramirent czy AtutRental). Ale – jak to dzisiejsza młodzież mówi – szału nie ma. Pojedyncze egzemplarze niwelatorów optycznych, najtańszy dalmierz laserowy i podstawowy laser obrotowy to naszym zdaniem zdecydowanie za mało w porównaniu z przeogromną oferta wiertarek, bruzdownic, szlifierek kątowych i młotków elektropneumatycznych. Dlaczego więc sieciowe wypożyczalnie elektronarzędzi mają tak ubogą ofertę „pomiarówki”? Odpowiedzi są bardzo proste.

Po pierwsze, wypożyczalnia zarabia na urządzeniach wtedy, kiedy pracują one u klientów. Niwelator obrotowy nie będzie na pewno tak „rotował” (i zarabiał na siebie) jak szlifierka do tynków gipsowych, a jego cena zakupu jest naprawdę wysoka.

Po drugie, wypożyczane narzędzie się zużywają. Zaryzykujemy stwierdzenie, że zdecydowanie szybciej, niż gdyby były własnością użytkowników. I o ile serwis wiertarki czy bruzdownicy jest bardzo prosty oraz tani i często można go wykonać własnym sumptem (np. wymiana szczotek węglowych), o tyle naprawa niwelatora jest zadaniem dość skomplikowanym i wymaga bezwzględnie interwencji fachowego serwisu.

Po trzecie, narzędzia pomiarowe po każdym zwrocie powinny być sprawdzane pod kątem poprawności działania. Wypożyczenie kolejnemu użytkownikowi niezrektyfikowanego niwelatora może się naprawdę źle skończyć dla wykonawcy. A jak wypożyczalnia elektronarzędzi ma skontrolować, czy sprzęt mierzy poprawnie?

Po czwarte, w większości przypadków dobór właściwego narzędzia pomiarowego do konkretnego zadania wymaga fachowej porady, często nawet szybkiego szkolenia z obsługi. Personel musi być kompetentny, bo jednak w wielu przypadkach wypożyczający sprzęt pomiarowy pierwszy raz stykają się z wykrywaczami kabli podziemnych, niwelatorami laserowymi, a nawet niwelatorami optycznymi. Często przychodzą z konkretnym problemem, do którego trzeba dobrać właściwe rozwiązanie. Jest to o wiele trudniejsze niż zdjęcie z półki pilarki do drewna czy wkrętarki.

Dlaczego trudno znaleźć „pomiarówkę” w sklepach z narzędziami pomiarowymi?

Sklepy specjalistyczne z narzędziami pomiarowymi – o ironio – nie borykają się z wszystkimi powyższymi problemami, które uniemożliwiają wynajmowanie sprzętu mierniczego wypożyczalniom elektronarzędzi. Mają przeważnie instrumenty pokazowe, które, kiedy nie są prezentowane klientom, mogą z powodzeniem pracować w wypożyczalni. W większości przypadków firmy posiadają własne serwisy, w których mogą sprawdzić poprawność działania sprzętu i wypożyczać instrumenty sprawne. Pracują w nich fachowcy, którzy potrafią pomóc we właściwym wyborze urządzenia pomiarowego i przeprowadzić szybkie szkolenie.

Dlaczego więc na tak bogatym rynku sprzętu pomiarowego trudno jest znaleźć sklep/firmę z – może nie pełną i bogatą – ale przyzwoitą ofertą narzędzi pomiarowych do wypożyczenia? Odpowiedź jest prozaiczna – bo sklepy są od sprzedawania. Łatwiej jest sprzedać niż zapewnić obsługę na wysokim poziomie w zakresie wynajmu.

Co zrobić, żeby wypożyczyć?

Co kraj, to obyczaj, co wypożyczalnia, to inne zasady najmu. Duże wypożyczalnie sieciowe stosują bardzo sformalizowane podejście. W większości przypadków nie zabezpieczają wynajmu finansowo (w postaci kaucji), ale wymagają przedstawienia sporej liczby dokumentów. Dla firm są to zaświadczenia REGON, NIP, KRS, niekiedy zaświadczenie z ZUS o opłacaniu składek. Dość kłopotliwe, prawda?

W wypożyczalni sprzętu pomiarowego sklepu mierzymy.pl zastosowano trochę inne podejście. Zamiast dokumentów stosuje się zabezpieczenie w postaci kaucji zwrotnej. Łatwiej jest bowiem „wyjąć” z bankomatu 500 zł niż przygotowywać aktualną dokumentację firmową. Taka formuła sprawia, że sprzęt można wynająć „bezpośrednio” z placu budowy, w nagłych sytuacjach. Co ciekawsze, wypożyczalnia mierzymy.pl realizuje wynajem wysyłkowy. Firma kurierska przywozi sprzęt pod wskazany adres i po zakończeniu wynajmu zabiera go z powrotem. Można w ten sposób skorzystać ze specjalistycznego sprzętu, nawet gdy siedziby wypożyczalni i wypożyczającego są zlokalizowane na różnych krańcach Polski.

Jakie są zalety najmu?

Najważniejsze, to chyba korzyści finansowe. Przede wszystkim nie wydajemy własnych środków na zakup instrumentów. W dalszym etapie nie ponosimy kosztów eksploatacyjnych (serwis, naprawa, kalibracja). No i na koniec nie tracimy pieniędzy przy odsprzedaży. Całość aspektu finansowych korzyści dopełniają kwestie kosztów magazynowania.

Nie można także zapominać o korzyściach organizacyjnych. Kupując, dajmy na to, najtańszy model niwelatora laserowego, ograniczamy swoje możliwości pracy. Wypożyczalnia pozwala natomiast w danym momencie dobrać taki instrument (nawet drogi i specjalistyczny), którym zrealizujemy bardziej wymagające zadania.

 A co z wadami?

Każdy, kto umie liczyć, zauważy, że wynajem jest najdroższą formą korzystania z każdego rodzaju sprzętu, czy to stricte budowlanego, czy pomiarowego. Wypożyczenie opłaca się tylko na krótkie okresy czasu. Im sprzęt droższy i im okres wynajmu krótszy, tym wypożyczenie jest bardziej atrakcyjne finansowo dla wynajmującego. Całkowitym nieporozumieniem jest wynajem niwelatora optycznego na 30 czy 60 dni, bo koszt takiej usługi przewyższy cenę nowego zestawu niwelacyjnego.

Koszty wynajmu za dobę są uzależnione od długości okresu wypożyczenia. Im trwa on dłużej, tym cena za 24 godziny wypożyczenia maleje.

Posiadanie własnego sprzętu pomiarowego to komfort korzystania z niego w dowolnym momencie. Korzystanie z wynajmowanego instrumentu wymaga choć minimalnego planowania prac.

FAJNE

  • niskie koszty najmu krótkoterminowego
  • brak konieczności inwestowania dużych środków na zakup drogiego sprzęt pomiarowy
  • brak problemów finansowych i organizacyjnych związanych z codziennym użytkowaniem sprzętu (awarie i czas przebywania w serwisie) i utrzymania go w sprawności technicznej (kalibracje, rektyfikacje)
  • możliwość wyboru różnych instrumentów do konkretnych zadań pomiarowych bez konieczności posiadania dużego „parku” narzędziowego

NIEFAJNE

  • wysokie koszty najmu długoterminowego
  • konieczność zabezpieczenia wypożyczenia – dokumentami lub kaucją
  • konieczność planowania prac z wykorzystaniem wynajętych instrumentów i dostosowania terminów do dostępności sprzętu w wypożyczalni

 

Podziel się z innymi!

One thought on “Wypożyczalnia sprzętu pomiarowego – sposób na cięższe czasy

  1. Dobrze, że sa różne formy pozyskania sprzętu do pomiaru. Czasami tak jest, że koszt wynajęcia sprzętu jest relatywnie niski (mimo wysokiej ceny) w odniesieniu do konsekwencji jakie trzeba by było ponieść odkładając pomiar na później. Wszystko to kwestia kalkulacji zysków i ewentualnych strat.

Komentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × two =