Poziomica laserowa Stabila LAX 50 – trochę nietypowych rozwiązań

Laser krzyżowy Stabila LAX 50 jest konstrukcyjnie trochę inny od swoich rynkowych konkurentów. Niektóre rozwiązania są naprawdę specyficzne i zasługują na kilka słów komentarza.

Solidne podstawy

Laser liniowy Stabila LAX 50 oferowany jest w zestawie ze statywem. To właśnie jego konstrukcja jest największą ciekawostką instrumentu. Statyw ten pełni nie tylko funkcję tradycyjnego trójnogu o wysokości ok. 50 cm, ale również tyczki rozporowej (wysokość 275 cm). Poszczególne elementy statywu trójnożnego mają określoną rolę w konstrukcji statywu rozporowego – np. głowica (przypominająca garnek) staje się podstawą, a nogi stanowią konstrukcję tyczki. Wystarczy dosłownie kilka ruchów, by statyw trójnożny zamienić w statyw kolumnowy, rozeprzeć go między podłogą a sufitem i zamocować instrument pomiarowy na dowolnej wysokości.

Poziomica laserowa Stabila LAX 50

Konstruktorzy ciekawie rozwiązali kwestię mocowania Stabili LAX 50 na statywach. Gdy posługujemy się statywem trójnożnym, poziomicę stawiamy na okrągłej głowicy. Instrument można w niej swobodnie obracać wokół własnej osi. Naniesiona podziałka kątowa pomaga np. w odkładaniu w pomieszczeniu kątów prostych.

Laser krzyżowy Stabila LAX 50

Do montażu lasera na tyczce nie używamy żadnych dodatkowych uchwytów jak to ma miejscu u innych producentów. W tylnej części obudowy poziomnicy zastosowano dwa imadłowe zaciski sprężynowe pokryte gumą, w które wciska się rurkę statywu rozporowego. Nawet bez ich blokowania instrument nie ma prawa nam się zsunąć, ale ścisk jest na tyle luźny, że bez problemu obrócimy nasze urządzenie na tyczce wokół własnej osi.

Laser liniowy Stabila LAX 50

Bardzo wyraźne linie laserowe

Jeśli chodzi o technologię laserową w Stabili LAX 50, to znajdziemy w tym laserze najbardziej klasyczne rozwiązania. Są więc dwie czerwone wiązki (pionowa i pozioma), które przecinają się pod kątem prostym. Nie można wyświetlić linii pojedynczo – na ścianie obecne są cały czas dwie czerwone „kreski”. Nie powinno to przeszkadzać w codziennych pomiarach, jednak niektórzy lubią pracować tylko z tymi liniami, które są w danej chwili potrzebne. Producent zapewnia, że zasięg instrumentu to ok. 10 m. Zależy on w dużej mierze od warunków oświetleniowych, o czym wspominaliśmy we wcześniejszym wpisie na blogu.

Stabila LAX 50

Za samopoziomowanie odpowiada z kolei magnetyczny mechanizm wahadłowy. O konstrukcji, zaletach i wadach poszczególnych rozwiązań do poziomowania instrumentów pomiarowych pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Kompensator magnetyczny utrzymuje wiązki w poziomie i pionie, stabilizuje je, gdy podłoża drga. System samopoziomowania wyświetla migające linie, jeśli sprzęt „wyjdzie” (np. w wyniku przechylenia statywu) poza zakres działania wahadła. Kompensator magnetyczny oraz dobrze skupione i wyraźne wiązki laserowe zapewniają urządzeniu dokładność 0,5 mm/1 m. To typowa dokładność dla tej klasy poziomic laserowych.

Nie przestrasz się zestawu

Najadłem się strachu zaraz po otwarciu kartonowego pudełka z instrumentem. W środku znalazłem tylko… statyw. Po bliższych oględzinach, chwilach grozy i obaw, że coś komuś się zgubiło podczas pakowania instrumentu, okazało się, że jednym z odkręcanych elementów statywu jest plastikowy pojemnik transportowy, w którym schowana jest poziomica, baterie, sprężynowy adapter do statywu rozporowego i stopa przysufitowa z miękką okładziną. Całość tworzy bardzo zgrabny zestaw pomiarowy, łatwy w przechowywaniu, a także zapewniający instrumentowi bezpieczeństwo transportowania w bagażniku samochodu między wiertarkami i młotkami.

Poziomnica laserowa Stabila LAX 50

Obsługa poziomicy laserowej Stabila LAX 50 to w zasadzie układ zerojedynkowy – włącz i mierz. Z boku obudowy mamy jeden suwak, który jednocześnie odblokowuje kompensator i włącza zasilanie. Ciekawostką jest umieszczenie w górnej części obudowy libelli pudełkowej. Rzadko spotyka się to rozwiązanie w innych poziomicach laserowych. Do czego jest ta libella?

Laser Stabila LAX 50

Jeśli ustawiamy jakikolwiek laser krzyżowy na statywie trójnożnym lub rozporowym, a głowica nie jest w poziomie lub oś tyczki w pionie, to oczywiście kompensator automatycznie spoziomuje nam wiązki. Jeśli jednak z krzywo ustawionym statywem spróbujemy obrócić laser, żeby „przedłużyć” linię poziomą na kolejną ścianę, to po obrocie ta linia nie będzie na tej samej wysokości i trzeba będzie zmieniać poziom ustawienia instrumentu na statywie. Używając libelli w Stabili, laser można od razu ustawić we właściwej pozycji na statywie trójnożnym i rozporowym.

FAJNE

 • świetnie rozwiązany system dwufunkcyjnego statywu, który pozwala oszczędzić na kosztach zakupu akcesoriów do instrumentu
 • sprytny sposób przechowywania lasera w plastikowym pojemniku stanowiącym element konstrukcyjny statywu
 • wygodny w obsłudze system mocowania lasera na statywie rozporowym za pomocą zacisków imadłowych bez potrzeby korzystania z dodatkowych uchwytów, który pozwala w sekundę zmienić wysokości instrumentu
 • bardzo wyraźna wiązka laserowa o dużej rozpiętości
 • mała masa całego zestawu pomiarowego
 • libella pudełkowa do wstępnego poziomowania lasera

NIEFAJNE

 • brak gwintu ¼ cala do mocowania instrumentu na innych statywach (np. fotograficznych)
 • potrzeba dbania o kompletność statywu – zgubienie któregokolwiek elementu (np. jednej nogi) powoduje, że statyw staje się bezużyteczny
 • brak pokrowca na cały komplet pomiarowy
 • brak przełącznika wyświetlania pojedynczych linii laserowych
 • brak w zestawie uchwytu ściennego do mocowania lasera na elementach konstrukcyjnych budynków

 

Podziel się z innymi!

One thought on “Poziomica laserowa Stabila LAX 50 – trochę nietypowych rozwiązań

 1. andrzej says:

  Jestem użytkownikiem powyższej poziomicy,ale niestety upadła i wskazuje niepoprawnie .Jeżeli to możliwe proszę o podanie punktów serwisowych.
  Pozdrawiam.

Komentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

10 − four =