Niwelator optyczny – jak wygląda kompensator (video)?

To brzęczydełko spędza sen z powiek chyba każdemu nowemu użytkownikowi niwelatora optycznego. Obejrzyjcie krótki filmik, w którym wyjmujemy z instrumentu kompensator, pokazujemy jak działa i jak jest zbudowany oraz dlaczego powinien wydawać metaliczne odgłosy.Z całą pewnością stwierdzam, że na rynku niwelatorów optycznych do wykonywania niwelacji technicznej nie ma modeli bez systemu samopoziomowania. We wszystkich niwelatorach optycznych zainstalowane są kompensatory – w popularniejszej wersji magnetycznej lub rzadziej stosowanej odmianie powietrznej. Odpowiadają one za automatyczne poziomowanie osi celowej instrumentu.

Wszystkie kompensatory – magnetyczne i powietrzne – brzęczą. Taki jest ich charakter działania – tak jak klekotanie w silniku wysokoprężnym. Okazuje się, że dla wielu osób, które rozpoczynają przygodę z niwelacją te metaliczne dźwięki dochodzące z wnętrza obudowy są źródłem niepokoju o kondycję techniczną niwelatora.

Nie będziemy się już rozpisywać. Obejrzyjcie krótki film,  w którym pokażę, gdzie w niwelatorze znajduje się kompensator, jak jest skonstruowany, czy  powinien brzęczeć i dlaczego po upadku ulega przeważnie awarii.

Miłego oglądania!

Podziel się z innymi!

One thought on “Niwelator optyczny – jak wygląda kompensator (video)?

  1. Katarzyna says:

    W sam raz do obejrzenia dla studentki geodezji 😉

Komentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

16 − 9 =