Niwelator laserowy CST/berger LL 20 set – pierwsze wrażenia

Czasami nie warto wyciągać armaty na wróbla i stosować drogiego laserowego niwelatora obrotowego do najprostszych prac niwelacyjnych. CST/berger LL 20 set jest propozycją dla każdego, kto chce tanio zastąpić niwelator optyczny i rozpocząć przygodę z przyrządami laserowymi.

Inne podejście do niwelacji

Niwelację, czyli wyznaczanie różnic wysokości między punktami (nie samej wysokości), można wykonywać wieloma instrumentami. Nawet najprostszą poziomicą libellową jesteśmy w stanie przenieść poziom między punktami i wyznaczyć w ten sposób wysokość. Niwelacja jednak jest w większości sytuacji kojarzona z niwelatorem, głównie optycznym, rzadziej z laserowym. Ten drugi to z kolei głównie sprzęt obrotowy.

Niwelator laserowy CST/berger LL 20 set z odbiornikiem LD 3CST/berger LL 20 set to trochę inne podejście do niwelacji. Instrument ten jest niwelatorem laserowym, gdzie poziom odniesienia to płaszczyzna „świetlna”, jednak nieposiadającym wirującej głowicy, a stały (nieruchomy) pryzmat, który rozdziela źródło światła na linie o zakresie 360° wokół stanowiska. Ta informacja powinna cieszyć – mało skomplikowany mechanizm wyświetlania linii laserowej i brak głowicy obrotowej to mniejsze ryzyko awarii, a w razie jej wystąpienia niskie koszty naprawy. Niwelatory tego typu zwane są też laserami płaszczyznowymi.

Dokładność i zasięg

Klasyczne lasery płaszczyznowe, które teraz oferuje rynek – choć przydatne w pracach niwelacyjnych – mają jedną poważną wadę. Dość ograniczony zasięg działania (np. ich wiązka jest przydatna w promieniu 40 m od stanowiska). CST/berger LL 20 set jest pierwszą tego typu konstrukcją, która zasięgiem zbliża się już do podstawowych laserów obrotowych. Niwelatorem tym można działać w okręgu o średnicy 160 m! Ciekawe jest też to, że CST może działać w dwóch trybach – bliskiego i dalekiego zasięgu. Ten drugi uruchamiamy, gdy pracujemy w odległości większej niż 20 m od stanowiska. Pierwszy z kolei zmniejsza intensywność wiązki, przez co jest bardziej energooszczędny.

W kwestii dokładności „niwelacyjny” laser płaszczyznowy LL 20 jest również ciut lepszy od swoich braci do prac wewnętrznych – 0,15 mm/m. Za dokładność poziomowania i tym samym za dokładność odpowiada kompensator magnetyczny. To najprostszy sposób samo poziomowania, który stosuje się również w niwelatorach optycznych. Oprócz oczywistej zalety prostoty konstrukcji, rozwiązanie to ma jednak pewne niedomagania – słabo stabilizuje wiązkę, jeśli laser jest ustawiony na wątłym statywie i wieje wiatr, a także nie pozwala elektronicznie pochylać linii do realizowania spadków. Na domiar złego w CST/bergerze LL 20 set nie ma blokady kompensatora, która umożliwiłaby chociażby ręczne nachylanie płaszczyzny za pomocą dodatkowych akcesoriów (np. płyty uchylnej).

Z odbiornikiem na maksymalne odległości

Trzeba pamiętać, że maksymalny zasięg pracy niwelator osiąga tylko we współpracy z odbiornikiem LD3. Sensor, zamocowany na łacie laserowej, wykrywa obecność wiązki i wskazuje sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi (diody) jej położenie w przestrzeni. Opuszczając go lub podnosząc na łacie, obliczamy różnice wysokości między punktami lub tyczymy właściwe poziomy na budowie. Detektor LD3 może działać w dwóch trybach dokładności – 1,5 i 3 mm – więc łatwo nim pracować w zadaniach o różnych wymaganiach dokładnościowych. Odbiornik ma podwójny ekran do łatwego odczytywania wyników pomiaru.

Użyteczność terenowa

Niwelator laserowy CST/berger można zamocować zarówno na dużym statywie aluminiowym, jak i na małym fotograficznym. To dzięki zastosowaniu dwóch rozmiarów gwintu przyłączeniowego – ¼ i 5/8 cala. Instrument jest dość dobrze zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi – spełnia normę IP55 – choć modele obrotowe są w tej kwestii trochę lepsze. Producent zastosował w urządzeniu wymienne baterie „paluszki” – zarówno w laserze, jak i w odbiorniku. Dla intensywnie korzystających z instrumentu zalecam zastosowanie akumulatorów, które pozwolą znacznie obniżyć koszty użytkowania niwelatora. Na dobrych bateriach lub akumulatorach popracujemy nieprzerwanie nawet 50 godz. To bardzo dużo i trzeba uznać ten wynik za jedną z największych zalet niwelatora laserowego.

Dla kogo CST/berger LL 20 set?

Jak widać, nie ma idealnego instrumentu pomiarowego dla wszystkich. Każdy ma swoje mocne i słabe strony, a najważniejsze jest, by odpowiednio je dobrać do swoich oczekiwań. Niwelator laserowy CST/berger LL 20 set wydaje się idealną propozycją dla tych, którzy cenią prostotę obsługi, łatwość transportowania i przechowywania oraz dość niską cenę zakupu. Za niewiele ponad 2000 zł brutto można kupić cały zestaw pomiarowy, w którego skład wchodzą dodatkowo łata laserowa i statyw aluminiowy. Wybierając ten sprzęt, trzeba być jednak świadomym jego ograniczeń technicznych. Instrument sprawdzi się więc podczas realizacji małych inwestycji, gdzie głównym zadaniem jest niwelacja i tyczenie jednakowych poziomów. Mogą to być prace brukarskie, montaże ogrodzeń, wylewki betonowe w zamkniętych pomieszczeniach, a także wszelkiego rodzaju prace murarskie na każdym etapie inwestycji.

FAJNE

  • banalnie prosta obsługa sprowadzająca się do włączenia instrumentu
  • niewielka masa lasera, dlatego instrument można ustawiać nawet na małym statywie fotograficznym, co jest niemożliwe w przypadku laserów obrotowych
  • mała i poręczna walizka, w której mieści się cały zestaw pomiarowy – laser + odbiornik + baterie
  • dość solidnie wyglądający odbiornik
  • przystępna cena zakupu w zestawie z łatą laserową i statywem aluminiowym
  • możliwość pracy w dwóch trybach – bliski i daleki zasięg – do oszczędzania energii w bateriach

NIEFAJNE

  • kompensator magnetyczny, który nie zapewnia tak dużej dokładności jak wersje elektroniczne w laserach obrotowych
  • brak możliwości zablokowania kompensatora i realizowania płaszczyzn pochylonych manualnie np. za pomocą płyty uchylnej
  • brak przynajmniej jednej linii pionowej ogranicza zastosowania narzędzia wewnątrz (np. do wyznaczania prostoliniowości)
Podziel się z innymi!

Komentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

11 + four =