Disto D8 – ile masz śniegu na dachu?

Dziś mamy 21 grudnia 2012 roku. Majowie chyba się pomylili. Ziemia wciąż się kręci, a dowodem na to mogą być chociażby ptaki za moim oknem, które z apetytem dziobią ziarna, słoninę i jabłka. Żeby jednak nasz prywatny świat się nie skończył w wyniku zawalonego dachu, napiszę, jak w ciągu 5 minut zmierzyć i policzyć ilość śniegu zalegającego na połaciach.

Słowem wstępu trzeba podkreślić, że będziemy mierzyć i liczyć powierzchnię dachu z pochylonymi połaciami, bez wchodzenia na dach i ryzykowania swoim zdrowiem. Sprawdzenie, jak dużo białego puchu leży na dachu płaskim jest banalne. Już z poziomu ulicy można to z grubsza określić, mierząc długość, szerokość budynku i grubość warstwy śniegu (na dachu lub na ziemi, zakładając, że tyle samo śniegu spadło na dach co na podłoże). Co zrobić jednak, gdy mamy dach pochylony?

Dociekliwi mogliby zapytać, po co sprawdzać pokrywę śnieżną na pochylonych powierzchniach? Okazuje się jednak, że zaleganie śniegu nie jest problemem dla dachów o nachyleniu powyżej 35°, bo tutaj śnieg zsuwa się samoistnie i dość regularnie. Dużo gorzej wygląda sytuacja np. w domach parterowych z dachami o spadku 15-35°, gdzie śnieg potrafi zalegać do pierwszych roztopów wiosennych. Kontrola obciążenia konstrukcji dachu jest w tym drugim przypadku wręcz konieczna, by uniknąć katastrofy budowlanej.

Do zmierzenia i obliczenia powierzchni dachu i objętości zalegającego śniegu użyjemy dalmierza laserowego Leica Disto D8 w zestawie ze statywem fotograficznym. Dlaczego wybieramy ten instrument, wytłumaczyliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów o zdalnym pomiarze wysokości słupów energetycznych i drzew. W skrócie – chodzi o to, że zamontowany w urządzeniu celownik cyfrowy i czujnik pochylenia 360° pozwalają dość dokładnie wyznaczać długości odcinków niedostępnych do bezpośredniego pomiaru.

Bierzmy się do pracy, bo mróz dzisiaj siarczysty. Do wyznaczenia mamy powierzchnie dachu kopertowego, którego połacie mają w przybliżeniu kształty trójkątów równoramiennych. Żeby obliczyć pole takiego pojedynczego trójkąta, musimy zmierzyć długość podstawy i wysokość. Długość podstawy można by zmierzyć tradycyjną metodą z poziomu gruntu, ale my zastosujemy inny sposób. Zmierzymy wszystkie potrzebne wartości „zdalnie” – bez podchodzenia do budynku i bez konieczności wchodzenia na dach.

Skorzystamy w tym celu z dwóch funkcji pomiarowych w Disto D8. Pierwsza („Pomiary pośrednie – wyznaczanie odległości za pomocą 3 miar pomocniczych”) – posłuży do wyznaczenia długości podstawy. Drugą zaś („Pomiary pośrednie – wyznaczanie wartości cząstkowych przy użyciu 3 pomiarów pomocniczych”) zastosujemy do określenia wysokości trójkąta. Ważne jest, by ustawić dalmierz na statywie w odpowiednim miejscu. Musi on stać dokładnie naprzeciwko wierzchołka trójkąta (prostopadle do podstawy). Tego wymaga bowiem pierwsza funkcja pomiarowa.

Pomiar Disto D8

Na klawiaturze dalmierza Leica Disto D8 wciskamy dwukrotnie przycisk A. Na wyświetlaczu pojawi się symbol funkcji pomiarowej fot a. Wykorzystując celownik cyfrowy, celujemy w kolejne trzy punkty krawędzi podstawy trójkąta (1, 2, 3) i mierzymy odległości. Na ekranie pojawi się wynik. Notujemy go na kartce.

Pomiary pośrednie Leica Disto D8

Bez przestawiania instrumentu wciskamy trzykrotnie przycisk A. Na wyświetlaczu pojawi się symbol funkcji pomiarowej fot b. Celujemy w dwa punkty wysokości trójkąta (wierzchołek i krawędź podstawy) i dodatkowy punkt prostopadły do poziomi i mierzymy odległości (4, 5, 6). Na ekranie pojawi się wynik. Notujemy go na kartce.

Pomiar dachu dalmierzem laserowym Disto D8

Jesteśmy już o krok od finału. Odświeżamy pamięć ze szkoły podstawowej i używamy do obliczenia powierzchni zmierzonej połaci wzoru na pole trójkąta równoramiennego.

P=1/2ah

gdzie:
a – długość zmierzonej podstawy
h – wysokość trójkąta

Pomiar dachu dalmierzem Leica Disto D8

W naszym przypadku podstawa „a” miała 14,4 m, wysokość „h” 13,8 m, a pole „P” 99,4 m2. Zmierzyliśmy na krawędzi dachu grubość pokrywy śnieżnej (0,10 m). Okazało się, że tylko na tej jednej połaci leży 9,9 m3 śniegu.

Żeby ocenić, czy to dużo, czy mało i czy taka ilość śniegu grozi „prywatnym końcem świata”, trzeba dodatkowo wiedzieć, że orientacyjna masa metra sześciennego:

 • puchu śnieżnego – 70 kg
 • śniegu świeżego – 100 kg
 • śniegu wilgotnego – 200 kg
 • śniegu przewianego (suchego) – 300 kg
 • śniegu zbitego – 300 kg
 • śniegu suchego (zleżałego) – 450 kg
 • śniegu mokrego – 600 kg
 • firnu – 800 kg

Zaryzykuję, że mój śnieg jest suchy przewiany (300 kg/m3). Tak więc na zmierzonej połaci dachu leży 2970 kg śniegu, co daje obciążenie ok. 30 kg/m2 jej powierzchni. Do pełnego obrazu sytuacji trzeba by zmierzyć powierzchnie wszystkich połaci, dodać, przemnożyć, podzielić i porównać wyniki z danymi w projekcie.

Po tym szybkim pomiarze będziemy na pewno mieli spokojniejszy sen, wiedząc, że nad naszymi głowami nie wisi zabójcza czapka ze śniegu i lodu.

 

Podziel się z innymi!

5 thoughts on “Disto D8 – ile masz śniegu na dachu?

 1. Tomasz says:

  Witam..
  W jaki sposób ustawił Pan dalmierz przy równoczesnym wypoziomowaniu i zachowaniu kąta prostego do ściany budynku na linii punktów 2, 4 i 5?
  Pozdrawiam..

 2. Marek says:

  Bardzo zgrubnie, wręcz na oko.

  Newralgiczne w tej metodzie jest wyznaczenie wysokości trójkąta. Nawet jeśli z powodu niedokładnego wyznaczenia linii czy prostopadłości, pomylę się w pomiarze wysokości o 1 m, to obliczona później objętość śniegu będzie się różnić o ok. 0,7 m3, więc niedoszacowanie masy śniegu na tej jednej połaci będzie ok. 200 kg.

  Trudno mi powiedzieć, czy to dużo, czy mało.

  Pomiary pośrednie dalmierzem będą zawsze mocno niedokładne. Chociażby właśnie z powodu niedokładności lub wręcz niemożliwości ustawienia dalmierza prostopadle do powierzchni ściany.

  Pomiary pośrednie „ratują” sytuację w ekstremalnych warunkach, ale nie powinny być absolutnie wykorzystywane do prac, gdzie chcemy osiągnąć bardzo dokładny wynik.

 3. Tomasz says:

  Witam..

  „Chociażby właśnie z powodu niedokładności lub wręcz niemożliwości ustawienia dalmierza prostopadle do powierzchni ściany.”

  Czy przy wykorzystaniu funkcji MIN nie uda się ustawić dalmierza prostopadle do ściany? Jeżeli tak, to możemy odmierzyć i zaznaczyć punkt w połowie długości ściany na wysokości urządzenia na statywie, a następnie poszukiwać stanowiska dla urządzenia, tak aby mierzona odległość do linii pionowej przechodzącej przez zaznaczony punkt była minimalna. Oczywiście przy założeniu, że nachylenie połaci dachowych jest takie same. Czy mam rację?
  Czy ma Pan w ofercie urządzenie, które bardzo z dużą dokładnością jest w stanie policzyć powierzchnię dachu?

  Na blogu brakuje opcji o powiadomieniu e-mail o dokonaniu kolejnego wpisu przez inną osobę.

  Pozdrawiam..

 4. Marek says:

  Funkcja MIN jak najbardziej do tego służy, chyba że na zewnątrz jest -15 i ręce przymarzają do statywu 😉

  Żeby dokładnie mierzyć i liczyć powierzchnie, trzeba by było chyba zdecydować się na instrument, który pracuje ze współrzędnymi. Tachimetr albo 3D Disto.

  Już poprawiamy tę niedogodność.

 5. Linijka says:

  Nie prościej na projekcie sprawdzić?
  Chyba tylko matoł właściciel nie wie ile ma dachu.
  Jak Pan tym bloki pomierzy w centrum miasta?

  Przerost formy nad treścią.
  Nie trzeba kupować kolejnego zbędnego gadżetu żeby
  dowiedzieć się z grubsza ile na dachu śniegu leży.
  Urządzenie dla matołów.
  Pozdrawiam.

Komentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

three × one =