Jedną z najważniejszych cech bardziej zaawansowanych laserów obrotowych jest możliwość elektronicznego pochylania wirującej wiązki. To właśnie dzięki tej funkcji można jednoosobowo tyczyć spadki. Pokażemy, jak takie pochylenia ustawić w instrumencie.
Możliwość tyczenia spadków w terenie lub kontrola wykonanych instalacji z zaprojektowanym spadkiem to jedna z największych zalet niwelatorów laserowych z funkcją elektronicznego definiowania pochyleń. Ważne jest też to, że czynności pomiarowe takim urządzeniem wykonuje się jednoosobowo i z dużo mniejszym ryzykiem popełnienia błędu niż w przypadku korzystania z niwelatora optycznego. Same zalety.
Wśród niwelatorów laserowych obrotowych można wyodrębnić kilku grup, które różnią się od siebie zaawansowaniem technicznym. Są więc:
- niwelatory wyznaczające poziom bez funkcji pochylania wiązki laserowej
- lasery obrotowe z funkcją pochylania wiązki laserowej w jednym kierunku
- niwelatory laserowe z funkcją pochylania wiązki laserowej w dwóch kierunkach
- niwelatory obrotowe z funkcją cyfrowego definiowania spadków w jednym lub w dwóch kierunkach
Każda z tych grup może być powiększona o instrumenty wyznaczające płaszczyznę pionową (z automatycznym lub ręcznym poziomowaniem).
Nie będziemy zajmować się pierwszą grupą, z oczywistych względów, i ostatnią, ponieważ w urządzeniach z cyfrowym definiowaniem spadków wprowadzamy po prostu klawiaturą wartości pochylenia (w procentach, stopniach lub mm/m) i odczytujemy na ekranie LCD. Prościzna.
A jak poradzić sobie z pochyleniem wiązki w instrumencie bez wyświetlacza? Wielu użytkowników nie korzysta z tej funkcji, obawiając się błędów i zastępując ją np. płytami uchylnymi, które manualnie odchylają niwelator od poziomu. Przedstawione poniżej dwie metody ustalania spadków nazwaliśmy metodami wtyczeniowymi. Procedura jest uniwersalna i stosuje się ją do każdego typu niwelatora obrotowego z funkcją elektronicznego definiowania spadków (w jednym lub w dwóch kierunkach).
PRZYPADEK 1
Mamy:
- wysokość początku spadku
- wysokość końca spadku
Jest to najprostsza i najdogodniejsza sytuacja pomiarowa w terenie do ustawiania pochyleń. W punkcie A wykopu (który jest początkiem spadku) mamy rurą kanalizacyjną ułożoną na odpowiedniej głębokości (wysokości). W punkcie B (który jest końcem spadku) jest z kolei osadzona studzienka, także na zgodnej z projektem budowlanym głębokości (wysokości). Naszym zadaniem jest ułożenie rury kanalizacyjnej ze stałym spadkiem między punktami A i B, którego wartość określają dwa istniejące obiekty.
- Ustawiamy niwelator obrotowy nad punktem początkowym spadku (A) tak, by oś instrumentu, w kierunku której można pochylać wiązkę (X lub Y), była ustawiona równolegle do osi spadku (lub się z nią pokrywała), uruchamiamy instrument w trybie wyznaczania poziomu i czekamy aż się spoziomuje
- Ustawiamy łatę laserową na punkcie A i tak regulujemy wysokością odbiornika, by ten wskazywał (dźwiękowo lub diodowo) przebieg płaszczyzny poziomej lasera
- Przechodzimy na punkt B i, nie zmieniając wysokości odbiornika na łacie, pochylamy elektronicznie (za pomocą klawiszy na instrumencie lub pilota zdalnego sterowania) wiązkę do momentu aż trafi ona idealnie w środek odbiornika
- Wykonujemy pomiary bez zmiany wysokości odbiornika na łacie
Wprowadzanie spadku w niwelatorze można wykonać zarówno z punktu A do B, jak i z B do A (wznios). Ten sposób ustawiania spadku w niwelatorze może służyć zarówno do tyczenia poprawnych wysokości w trakcie układania rurociągu lub do kontrolowania jego ułożenia na etapie inwentaryzacji.
PRZYPADEK 2
Mamy:
- wysokość początku spadku
- wartość spadku w procentach
- długość spadku
Trochę trudniejsza w realizacji sytuacja terenowa. Punkt A to początek spadku nawierzchni kostki brukowej (krawędź wjazdu do garażu). Punkt B jest z kolei końcem spadku, który mieści się w świetle bramy wjazdowej. Znana jest wysokość punktu A, a do wyznaczenia jest wysokość końca spadku B. Dodatkowo wiemy, że spadek na 20-metrowym odcinku podjazdu ma mieć 1%. Oznacza to, że różnica wysokości między punktem A i B to 20 cm. Naszym zadaniem jest wyznaczenie wysokości ostatecznej warstwy nawierzchni kostki brukowej ze stałym spadkiem 1%.
- Ustawiamy niwelator obrotowy nad punktem początkowym spadku (A) tak, by oś instrumentu, w kierunku której można pochylać wiązkę (X lub Y), była ustawiona równolegle do osi spadku (lub się z nią pokrywała), uruchamiamy instrument w trybie wyznaczania poziomu i czekamy aż się spoziomuje
- Ustawiamy łatę laserową na punkcie A i tak regulujemy wysokością odbiornika, by ten wskazywał (dźwiękowo lub diodowo) przebieg płaszczyzny poziomej lasera, zapamiętujemy odczyt wysokości na łacie (wskazaną np. przez dowolną krawędź uchwytu odbiornika, np. 100 cm)
- Przechodzimy na punkt B i tak regulujemy wysokością odbiornika, by ten wskazywał (dźwiękowo lub diodowo) przebieg płaszczyzny poziomej lasera
- Opuszczamy odbiornik laserowy na łacie o 20 cm i pochylamy elektronicznie (za pomocą klawiszy na instrumencie lub pilota zdalnego sterowania) wiązkę do momentu aż trafi ona idealnie w środek odbiornika
- Ponownie podnosimy odbiornik na łacie do wartości odczytanej na punkcie A (u nas 100 cm)
- Wykonujemy pomiary bez zmiany wysokości odbiornika na łacie
Podobnie jak w pierwszym przypadku, tak i tu wprowadzanie spadku w niwelatorze można wykonać zarówno z punktu A do B, jak i z B do A. Należy jednak pamiętać, by w razie wyznaczania wzniosu w punkcie 7. odbiornik laserowy podnieść o obliczoną różnicę wysokości.
W obu opisanych przypadkach po wprowadzeniu spadku pomiary odbywają się jednoosobowo. W każdym miejscu obiektu (liniowego lub powierzchniowego) między punktami A i B wyznaczona lub zmierzona wysokość łatą i odbiornikiem to wysokość uwzględniająca spadek.
Na koniec trzeba wspomnieć o jednej rzeczy – wprowadzony elektronicznie spadek w niwelatorze wyznacza nam stałe pochylenie, więc w momencie, gdy zmienia się ono w terenie, należy zmienić stanowisko lasera obrotowego.
Jedyną trudnością techniczną w przypadku obu procedur ustawiania pochylenia może być zmiana pochylenia wiązki laserowej. Jeśli odległość między punktami A i B nie przekracza 20 m, można skorzystać z pilota zdalnego sterowania (w taki jest wyposażony np. niwelator obrotowy CST/berger ALHVD z pilotem). Gdy jednak spadek ma większą odległość, przy procedurze trzeba skorzystać z pomocy drugiej osoby, która będzie operowała klawiaturą na instrumencie.